Geçenlerde, danışmanlık hizmeti verdiğim danışanlarımdan biriyle, telefon görüşmesi yapıyordum yaratılmışların en mükemmeli olan insanın, her türlü sevgiyi ve saygıyı hak ettiğini hatırlatarak "Estağfurullah, ben sana özel bir şey yapmadım herkese nasıl hitap ediyorsam, sana de öyle hitap ettim" dedim . Kim olduğunu sormadığımız ve bilmediğimiz o kişiye; saygın bir dil ve üslup kullanarak, "siz" diye hitap etmiş ve "hanımefendi" muamelesi yapmış O da, hiç alışık olmadığı bir durumla karşılaşınca; sevincinden ağlayarak, "ömründe ilk defa, kendisini bu kadar değerli hissettiğini" anlatmıştı ve 2 gün bana ulaşamaması sonucunda tekrar konuştuğumuzda seni kaybetme korkum başladı dedigini hatırlıyorum.

İnsanlar, hayvanlar, bitkiler de dahil kendilerine değer verildiğini görmek, bilmek, hissetmek isterler. Onlara, gerçekten değer verenler ise; bunu duygularına, düşüncelerine, davranışlarına yansıtarak bir şekilde ortaya koyarlar ve belli ederler.

Degersizlik duygusu olanlar değer gördükleri yerlere yahut kendilerine değer veren kimselere yönelirler, bağlanırlar.Cünku "değer vermek", aynı zamanda "güven vermek" anlamına gelir.

Değersizlik duygusu güvensizlik duygusunu da beraberinde getirir.Guvensizlik duygusu haline düşen insan kademeli olarak, hayatla ve toplumla bağlarını koparıp, çekilir.

Tramvalara bağlı yaptığım hipnoz seanslarının sonucunda ki TEK GERÇEK insanı bu hale düşüren çocuklar ve gençler için evde anneler ve babalar, okulda öğretmenler ve idareciler, bir de hor ve hakir görüp dışlayan arkadaşlardır. Yetişkinler için ise genellikle, yanlış ilişki ve iletişim içine giren eşler ile diğer akrabalardır.

Annelerinden ve babalarından, öğretmenlerinden ve idarecilerinden değer görmeyen, degersizlik duygusu işlenmesi "sen bizim için değerlisin" mesajını almayan çocuklar ve gençler gündem olmak, muhatap alınmak için "yaramaz" olmayı tercih ediyorlar. Bir yerlerde, birileri tarafından değer görme ihtiyacı; insanları içkiye, kumara, kullanılmaya, sömürülmeye, istismar edilmeye müsait hale getiriyor.Hipnoz ile cozumlenen degersizlik duygusu ve güvensizlik duygusu ve buna ek olarak diger köklü cozum

Kendini sevmek ve yine sevmek, saymak değer vermek.Gönulden gelen bir uslupla İyi ki varsın diyebilmek sevgi ve saygı göstererek zayıf yönlerini değil, kuvvetli yönlerini sayabilmek. Sevgilerimle....

Bioenerjist Ruhsal ve Bedensel Terapi Uzmanı
Hipnoz Regresyon Bilinçaltı Dönüşüm Terapisti
Eğitimci Danışman / Alternatif Tıp Uzmanı
Yaşam Koçluğu Eğitmeni