YAŞAM KOÇLUĞU NEDİR?

YAŞAM KOÇLUĞUNUN YANLIŞ TANIMLANMASI VE ÖN YARGILAR

Yaşam Koçluğu, bazıları için modern bir rehberlik yöntemi, bazıları için bir Güzin Abla ve birçoğu içinse o meşhur Amerikan rüyasının peşindeki Amerikan tavrının bir yan ürünüdür. Ancak, gerçek bundan çok daha farklıdır.

Yaşam koçluğu, insanların hayatlarını değiştirmelerine yardımcı olduğu ölçüde, son derece başarılı bir konuşma terapisi haline gelmiştir.

Bir yaşam koçu, insanların kişisel ve mesleki hayatlarında hedeflerini belirlemelerine, gerçekleştirmelerine ve o hedeflerin ötesine geçmelerine yardımcı olarak onları güçlendirmek isteyen kişidir.

BİR YAŞAM KOÇUNUN NE YAPTIĞINI TANIMLAMAK İÇİN HİZMET SÜRECİNİN DE RESMİNİ ÇİZEN ŞU 3 KELİME KULLANILABİLİR:

 • Rehberlik
 • Motivasyon
 • İyileşme

Rehberlik, bireyin bakış açısını genişleterek zihnini açması için çeşitli araç gereç ve destek sağlayan, bunun sonucu olarak da onların hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olan yaşam koçluğu şeklidir.

Motivasyon, bireyin şu veya bu nedenden ötürü azalan kendi öz değerini ve inancını yerine getirmesinin büyük ölçüde bireyin kendine bağlı olmasıdır.

İyileşme ise, bireyin hedeflerine ulaşma konusunda kendini olduğu yerden olmak istediği yere götürmesidir.

YAŞAM KOÇLUĞUNUN KİŞİYE SAĞLADIĞI FAYDALAR BASİTE İNDİRGENEMEYECEK ÖLÇÜDE MÜHİMDİR

Yaşam koçluğu, kişiye hayatının her anında yardımcı olabilir.

Kişisel ve çevreyle alakalı tüm problemleriniz için bir yaşam koçuyla hayat planlaması yapmanın önemi artmış durumda.

Çoğu zaman bir yaşam koçunun hizmeti, aile rehberliği veya bir ilişkiyi kurtarmak için gereklidir. Birleşik Krallık’taki evliliklerin üçte birinin boşanma ile sonuçlanmasıyla, gittikçe daha fazla insan, ilişkilerini kurtarmak adına bir yaşam koçuna başvuruyor.

Maddi kaygılar ile birleştiğinde iş stresi, genç çiftlerin birbirlerine daha az zaman ayırmasına yol açıyor. Bu durumun ev hayatı üzerinde çok ciddi hasaarlar meydana getirdiği görülüyor ve dolayısıyla ilişkide gerginlikler meydana geliyor. Sonuç olarak, son on yılda ilişki koçluğuna olan talep katlanarak artıyor.

Bütün bunlarla beraber, insanların bir yaşam koçu hizmetini kişisel uğraşlar için aramasının başka birçok sebebi vardır. Bunlar:

 • Motivasyon eksikliğini gidermek
 • Yeni bir hobi edinmek veya halihazırdaki hobilerinde gelişmek
 • Bir iş molası vermeden ya da yurtdışına gitmeden önce bir danışmana başvurmak diye çeşitlendirilebilir.

İŞ HAYATINDA YAŞAM KOÇLUĞU’NUN YERİ

Tarihi 80’lere dayanan yaşam koçluğu, uzunca bir süredir insanlara iş hayatlarında da yardım ediyor.

İş koçluğu, insanları her meslek kolunda destekleyebilir. İster üst düzey yöneticiler için yönetici rehberliği, ister iş arayanlar için mülakat rehberliği, isterse de girişimciler için başlangıç rehberliği olsun, tüm bu rehberlik hizmetlerinin bir insanın hedeflerini gerçekleştirmesinde büyük oranda başarı sağladığı kanıtlanmıştır.

İş koçu ayrıca, kişiyi iş hayatında motive etme veya iş-hayat dengesini kaybetmiş olanlara yeni bir düzen sağlama konularında da bireylerin yanındadır.

Tabi ki insanlar ilk başta bir yaşam koçuna yönelmekte tereddüt edeceklerdir ve ardından yakın çevresinden birine başvuracaklardır. Ancak, bu yaşam koçluğunun başarısı büyük oranda bireyin kendisine ve değişme arzusuna bağlıdır.

BİR YAŞAM KOÇU HANGİ YETENEKLERE SAHİPTİR?

 • Yaşam koçu geçmişin üzerinde gereğinden fazla durmak yerine geçmişte olup biten şeyin üzerinde derinlemesine inceleme yapar.
 • Bir yaşam koçunun daha pozitif bir bakış açısı vardır, gelecek üzerine yoğunlaşır ve bireyin kişisel gelişimine destek olur.
 • Kendinize nasıl efektif kişisel hedefler belirleyeceğinizi ve onları başarmak için ihtiyaç duyduğunuz motivasyonu nasıl sağlayacağınızı gözler önüne serer.
 • Yaşam koçunun hayatınız üzerine yaptığı incelemeler ve planlar, kişisel gelişiminizin özü olmakla beraber meslek, okul ve kişisel hayatınızda maksimum potansiyelinizi gerçekleştirmenize yardım edecek bir dizi becerinin de özüdür.
 • KOÇUNUZ, SÜREÇ BOYUNCA HAYATINIZA ÖZEL PLANLAMALAR YAPACAKTIR

  İlk yaşam koçluğu oturumu, bireyi ne konuda iyileştirmek istediği veya ne konuda mutsuz olduğunu tanımlamadan önce, bireyin hayatına dair genel bir bakış açısı kazanmaya yönelik olacaktır.

  Tüm bu oturumlar sırasında, yaşam koçu ve bireyin kendisi daha ulaşılabilir hedefler belirleyecek ve bu konuda kesin bir karara varacaklardır.

  Bundan sonrası, bireyin ona öğretilen yöntemlerle birlikte yola koyulmasına ve kararlaştırılan şeyler üzerinde çalışmasına bağlıdır.

  Motivasyon safhasında bahsedildiği gibi, oturumlar arasında, birey direksiyona geçmeli ve değiştirmek istediği konular üzerine yoğunlaşmalıdır. Bu süreç, oturumlar sırasında bireyin kendine ve dünyanın geri kalanına yönelik bakış açısını değiştirerek zamanla daha pozitif bir düşünce şeklinin gelişmesini sağlayacaktır.

  Bioenerjist Ruhsal ve Bedensel Terapi Uzmanı
  Hipnoz Regresyon Bilinçaltı Dönüşüm Terapisti
  Eğitimci Danışman / Alternatif Tıp Uzmanı
  Yaşam Koçluğu Eğitmeni