GENEL BAKIŞ

Hipnoterapi olarak da bilinen Hipnoz, bireyde odak ve konsantrasyonun arttırıldığı bir trans halidir. Hipnoz durumuna geçiş için genelde terapist tarafından söz tekrarları ya da zihinsel imgeler kullanılır. Hipnoz altındayken kişi genellikle çok daha sakin ve rahatlamış hisseder ve talimatlara açık hale gelir.

Hipnoz, kişinin olumsuz davranışları üzerinde kontrol sahibi olarak anksiyete ve acıyla daha güçlü bir şekilde başa çıkmasında kullanılabilir. Kişi, hipnoz sırasında talimatlara daha açık olsa da kontrolü tamamen kaybetmez.

HİPNOTERAPİ NEYİ AMAÇLAR?

Hipnoterapi, stres ve anksiyete bozukluklarıyla baş etmede etkili olabilir. Hipnoz, özellikle tıbbi müdahaleler gerçekleştirilmeden önce hastayı rahatlatmak için kullanılır.

Hipnozun kullanıldığı bazı diğer durumlar şunlardır:

  • Ağrı tedavileri: Hipnoz; yanıklar, kanser, doğum, bağırsak sendromu, fibromiyalji, eklem sorunları, baş ağrısı ve diş prosedürleri gibi durumlarda ağrı ve acıyla başa çıkmada yardımcı bir etmen olarak kullanılabilir.
  • Sıcak basması: Hipnoz, menopozdan kaynaklı sıcak basması semptomlarını dindirme amacıyla kullanılabilir.
  • Davranış değişikliği: Hipnoz ayrıca uykusuzluk, uyku sırasında yatağı ıslatma, sigara bağımlılığı ve aşırı yeme sorunlarına karşı da başarıyla kullanılmıştır.
  • Kanser tedavisi yan etkileri: Hipnoz, kemoterapi ve radyasyon tedavisi yan etkilerini hafifletir.
  • Akıl sağlığı: Hipnoz; travma sonrası stres bozukluğu, fobiler ve anskiyete gibi problemlerle baş etmek için de kullanılır.

HAZIRLIK SÜRECİ

Hipnoz için özel bir hazırlık yapmanıza gerek yoktur. Ancak ferahlamanıza yardımcı olması için rahat giysiler giymeniz tavsiye edilir. Ayrıca hipnozdan önce yeterince dinlenmiş olmanız, hipnoz sırasında uykuya dalma ihtimalinizi düşürmek için önemlidir.

GENEL HATLARIYLA HİPNOZ YÖNTEMİ

Terapistiniz, hipnoz sürecini size tekrar açıklayacak ve tedavi amaçlarınızı tekrar gözden geçirecektir. Ardından, terapistiniz yumuşak, rahatlatıcı bir ses tonuyla rahatlama ve güvenlik hissi veren imgelerden bahsetmeye başlayacaktır.

Alıcı durumuna geçtiğiniz zaman terapistiniz size amaçlarınızı gerçekleştirmek için bazı yollar önermeye başlayacaktır. Terapist ayrıca sizden amacınızı başardığınızı güçlü ve canlı imgelerle hayal etmenizi isteyebilir.

Seans sona erdiğinde terapistiniz hipnoz durumundan çıkmanıza yardımcı olacaktır.

Televizyonda ve filmlerde sıklıkla göründüğünün aksine, hipnoz altındayken davranışlarınız üzerinde kontrolü kaybetmezsiniz. Ayrıca çoğunlukla hipnoz altındayken yaşananların farkında olur ve hatırlarsınız.

HİPNOTERAPİ SEANSININ MENTAL VE FİZİKSEL AÇIDAN OLUMLU ETKİLERİ NELERDİR?

• Hipnoz uyku kalitenizi arttırmaya yardımcı olur

Hipnoz, beyninizi geceleyin daha huzurlu beyin akımları geliştirmesinde eğitmek konusunda kullanılarak uyku kalitenizi arttırır.

• İrritabl Bağırsak Sendromunu (İBS) tedavi eder

Hipnoterapinin, İBS’den mustarip olan hastaları da iyileştirdiği gözlemlenmiştir. İlginç bir şekilde, sırt ağrısı ve mide bulantısı gibi yan etkilere iyi geldiği ve gastrointestinal semptomların yanı sıra ortaya çıkan anksiyeteye karşı da olumlu sonuçlar verdiği tespit edilmiştir.

• Sinirlerinizi dindirir

Hipnoz, stresi azaltmak için düşüncelerinizi düzenleyip sizi daha rahatlamış bir hale getirebilir.

• Diyetinize yardımcı olur

Hipnoz, diyetin yerini direkt olarak tutamaz ancak hızlı yeme ve egzersiz korkusu gibi kilo yapan sorunlara karşı yardımcı olabilir. İçki ve sigara gibi zararlı alışkanlıklardan da kurtulmanızı sağlayabilir.

• Depresyonu tedavi eder

Hipnoz, depresyona ve anksiyete neden olan düşüncelerden kurtulmanızı sağlar. Depresyon ve anksiyeteden mustarip olan kişiler hipnoz tedavisinin ardından olumlu sonuçlar gördüklerini söylerler.

• Sıcak basmalarını dindirir

Sıcak basmalarından şikayet eden kadınlar hipnoterapi tedavisi sonrası bu durumdan daha az etkilendiklerini ve daha rahat uyuyabildiklerini belirttiler.

• Ağrı ve acıyı azaltır

Hipnoterapi kronik ağrıları azaltmaya yardımcı olur: Acı ve ağrıların çoğu zihinsel kaynaklı olduğundan hipnoz gibi beyinle alakalı bir tedavi yönteminin ağrı ve acıyla başa çıkmada yardımcı olması şaşırtıcı değildir.

Bioenerjist Ruhsal ve Bedensel Terapi Uzmanı
Hipnoz Regresyon Bilinçaltı Dönüşüm Terapisti
Eğitimci Danışman / Alternatif Tıp Uzmanı
Yaşam Koçluğu Eğitmeni